O klubie UKS Na Fali Bytom

Przenieśmy się w czasie o 25 lat. Jest grudzień 1995 roku, młody nauczyciel wychowania
fizycznego Jarosław Baranowski i trenerka pływania Małgorzata Myrcik snują marzenia o
bytomskim klubie pływackim, z prawdziwego zdarzenia. Sprawa wydaje się być z góry
przegrana, takie przedsięwzięcie, przytłaczająca biurokracja i brak wsparcia. Tak to już jest,
że wszystkim wydaje się to niemożliwe, aż znajdzie się ktoś, dwójka młodych zapaleńców,
kto tego dokona. I tak niemożliwe stało się faktem. Z dniem 1 stycznia 1996 roku Uczniowski
Klub Sportowy „Delfinek” rozpoczął swoją działalność.

Pierwszym prezesem naszego stowarzyszenia zostaje, naturalnie, Pan Jarosław Baranowski. Treningi na basenie CDP „Nurek” odbywały się dwa razy w tygodniu, sekcja liczyła wówczas 15 osób. Wraz z założeniem Klubu pływackiego rozpoczęliśmy starania o zgodę na utworzenie klas sportowych w Szkole Podstawowej Nr 54. W roku 1996 powstała pierwsza w Bytomiu klasa pływacka. Nasz klub jako jedyny na Śląsku funkcjonował (i nadal funkcjonuje) na zasadach UKS bez własnej pływalni 25 m. Jednak mimo trudności i pionierskiej działalności w
Bytomiu, należał wówczas do najaktywniejszych na Śląsku.

1

Już po roku prężnej pracy zawodników i trenerów zajęliśmy II miejsce w ogólnej klasyfikacji Ligii Klubów Śląskich. Warto wspomnieć medalistów mistrzostw województwa z tamtego okresu, są to zawodnicy urodzeni w roku 1986, 87, 88 i 89, byli to min: Barbara Michno, Sandra Gładysz, Joanna Kusch, Paulina Krakowiak, Anna Stankiewicz, Sandra Adamczyk, Anna Majda, Justyna Jurczyk, Patryk Wakuła, Eliza Hutka.

Niestety nie mogło być tak pięknie i w roku 1999 zaczęły się kłopoty z dostępem do basenu. Mimo zawziętych starań i próśb skierowanych do władz miasta nie otrzymaliśmy zgody na korzystanie z basenu. Działalność  klubu została zawieszona, a wszyscy zawodnicy musieli kontynuować treningi w Szkole Podstawowej Nr 5 w Chorzowie. W dniu 4 listopada 2000 r. po długich staraniach reaktywowaliśmy działalność sekcji na basenie 25 m. Kadrę trenerską stanowili Paweł Markiefka, Grzegorz Buko oraz Aleksandra Konieczniak. Treningi odbywały się 4 razy w tygodniu, sekcja liczyła 40 zawodników (roczniki 1989-1993). I tak powolutku ponownie zaczęliśmy wypływać na powierzchnię, pojawiły się nowe talenty min: Anna Gwóźdź, Krzyszto Konieczny, Sandra Krygier, Agnieszka Kamyszek, Robert Dziadkowiec, Michał Cempulik, Karolina Wakuła, Roksana Jabłońska, Magda Lis.

I tak od tamtej pory UKS „Delfinek”, a obecnie UKS „Na fali” Bytom nieprzerwalnie prowadzi swoją działalność rok rocznie odznaczając się na arenie województwa i kraju znaczącymi sukcesami. Przyczynili się do tego min.: Jakub Janicki, Szymon Warwas, Monika Świerczek, Karolina Kulińska, Magdalena Kokoszka, Krzysztof Jung, Katarzyna Śliwowska, Sobik Oliwia, Michalina Węcka, Julia Czornik, Remik Respondek, Łukasz Górka, Krzysztof Adamek, Kuba Holeczek, Szymon Kubik, Alicja Sczogiel, Maciek Trzcionka, Kuba Sobota. Zarząd klubu zawzięcie prowadzi wszelkie starania o to, by naszym zawodnikom pływało się lepiej, by powiększyć ilość grup treningowych. Po Panu Baranowskim rządy w klubie przejął Pan Mirosław Knabel, a następnie Pan Paweł Markiefka, któremu należą się duże ukłony za wszystkie starania i przebyte „walki” na rzecz naszej społeczności. Wraz z powstaniem w 2017 roku Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego otworzyliśmy w niej klasy pływackie, co pozwoliło nam nabrać rozpędu i jeszcze aktywniej tworzyć środowisko pływackie w Bytomiu. Przez te wszystkie lata wiele ról się pozmieniało ale ludzie pozostali ci sami. Byli zawodnicy zostali trenerami (Anna Kurylas, Agnieszka Konieczna, Dominika Bigos, Krzysztof Konieczny, Jakub Janicki), byli trenerzy już mniej aktywnie ale nadal wspierają nas fachową radą i dobrym słowem. Nasi wychowankowie chętnie odwiedzają nas na treningach i innych imprezach, chwaląc się swoimi osiągnięciami sportowymi, niektórzy trenują nadal aż do wieku seniorskiego. A my do tej pory nieustannie zapisujemy się w pamięci naszych rywali odnoszonymi sukcesami. Wciąż zajmujemy czołowe lokaty na śląsku – już nie w 80-ty, a rocznik 2005, 06, 07, 08, 09 … Oliwia Matura, Matylda Kaczmarczyk, Mateusz Filipczyk… Sekcja liczy 90 osób, a treningi odbywają się 7 razy w tygodniu.

UKS Na Fali Bytom