Badania lekarskie

Zgodnie z §1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21 roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (Dz.U. poz. 396), w odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania danego sportu albo orzeczenie o niezdolności do uprawiania danego sportu może wydać, poza lekarzem specjalistą w dziedzinie medycyny sportowej (…) lub lekarzem posiadającym certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie profilaktycznego badania lekarskiego (bilans zdrowia), o którym mowa w wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Orzeczenia o zdolności do uprawiania dyscypliny sportu najczęściej otrzymujemy na Karcie Zdrowia Sportowca (do wglądu tutaj) lub w formie zaświadczenia. Na Karcie Zdrowia Sportowca wystarczy stwierdzenie „zdolna/y” oraz data zdolności.

Natomiast, żeby  zaświadczenie było ważne, musi się na nim znaleźć sformułowanie:

Mamy dwie poradnie darmowe do wyboru – w obu przypadkach badanie jest możliwe do wykonania bezpłatnie w ramach NFZ-ty. Należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego.

Poradnia Mada-Med

„Rodzice wypełniają pierwszą stronę, pod spodem rozwijają temat np.odnośnie pobytów szpitalnych-gdzie, kiedy i z jakiego powodu. Formularz powinien zawierać dyscyplinę, datę i podpis rodzica. Jeśli nie znają odpowiedzi na dane pytanie, można dopisać „nie wiem”

W ramach NFZ należy mieć ze sobą skierowanie do poradni medycyny sportowej z POZ (lekarz rodzinny) oraz kartę chipową. Morfologię, cukier lub OB+badanie ogólne moczu.

Na miejscu w poradni robimy dwie wizyty:
1. Na pierwszej wykonujemy EKG i spirometrię+waga i zrost oraz badanie wzroku.
Terminy badań EKG i spirometrii od poniedziałku do piątku po 5 osób dziennie od 9-15.00, a we wtorek i czwartek do 18.00. Proszę potwierdzić wizytę 32 3458700

2. Na drugiej wizyta lekarska z UKG serca.
Wizyta u lekarza czwartek i piątek w godzinach dopołudniowych do uzgodnienia. W celu doprecyzowania tej wizyty kontakt z lekarzem Panem Piotrem Kończakowskim (nr te.601439319) Prośba aby rodzice powoływali się na klub pływacki Na fali Bytom.

Adres placówki: Wolności 109, Chorzów
Poradnia Mada-Med, tel 323458700

Centrum Medycyny Sportowej

W CMS konsultują specjaliści medycyny sportowej, sprawujący opiekę medyczną nad sportowcami, zarówno amatorami, jak i wyczynowcami, z doświadczeniem pracy w klubach zawodowych, np. Górnik Zabrze, Kadra Narodowa Gimnastyki Sportowej, a także specjaliści innych dziedzin medycyny, będący pracownikami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

CMS współpracuje z Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich w Gimnastyce Sportowej oraz organizacją niepełnosprawnych intelektualnie sportowców Olimpiady Specjalne Polska. CMS otrzymał rekomendację Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych, jako ośrodek wiodący leczenia sportowców Olimpiad Specjalnych. Zobacz list intencyjny.

Nasi specjaliści:
1. Dr n. med. Zbigniew Pilecki – lekarz olimpijski, Kadra Narodowa Gimnastyki Sportowej
2. Dr n. med. Jacek Ciekalski – lekarz reprezentacji sportowców niepełnosprawnych intelektualnie (Olimpiady Specjalne Polska)
3. Lek. Lucyna Wysocka
4. Lek. Marian Wolniewicz

Nasza oferta dla sportowców, klubów sportowych, szkół sportowych i innych organizacji sportowych.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: https://cms-zabrze.com/medycyna-sportowa/